NUTUKIMO GYDYMAS

Skrandžio mažinimas

endoklinika

Chirurgija nuolat tobulėjo ir tobulėja, nuo laparoskopinės chirurgijos iki endoskopinės chirurgijos, kuomet su lanksčiu endoskopu per skrandį ir žarnyną atliekamos įvairios operacijos. Ateina nauji metodai, kurie dar pakankamai nauji ne tik Europoje, bet ir pasaulyje. Vienas tokių metodų yra endoskopinė skrandžio plastika (ESG ang.).

Pasaulyje vis daugėja susirgimų nutukimu. O žmogaus svoris turi didelę įtaką sveikatai ir fiziniam aktyvumui, per didelis kūno svoris – antsvoris ir nutukimas – ne tik nuvargina raumenis, pažeidžia sąnarius, didina kraujospūdį, bet ir sunkina širdies darbą.

Taip pat nutukimas skatina cukrinio diabeto, širdies ir kraujagyslių ligų, aterosklerozės, tulžies pūslės akmenligės, kepenų suriebėjimo, osteoartrito, kojų venų trombozės, kvėpavimo sistemos ir kitų ligų raidą.

 

„Akivaizdu, kad Ameriką ir Europą dėl fizinio aktyvumo stokos, kalorijų pertekliaus kankina nutukimo epidemija. Ir jau keletą metų pasaulyje yra labai populiarios įvairios skrandžio mažinimo operacijos, kurios padeda pacientui atsikratyti antsvorio, pakoreguoja ar net visiškai pagydo gretutines ligas, sąnarių skausmus, cukrinį diabetą, arterinę hipertenziją, miego sutrikimus, kilusius dėl nutukimo. Tokios operacijos yra naudingos labai
nutukusiems žmonėms, kurio nepavyksta atsikratyti natūraliomis priemonėmis”, – sakė gydytojas dr. O. Deduchovas.

Prieš keletą metų atsirado ir sparčiai populiarėja skrandžio mažinimo operacijų modifikacija – endoskopinė skrandžio plastika, kuri pasižymi dar mažesniu invazyvumu ir yra atliekama be jokio pjūvio. Pasak gydytojo, tokios operacijos Europoje pradėtos atlikti prieš maždaug penkerius metus ir jau yra išoperuoti tūkstančiai žmonių, tačiau Baltijos šalyse endoskopinė skrandžio plastika – naujovė. Lietuvoje šios operacijos atliekamos nuo 2022 metų, klinikiniai endoskopinės skrandžio plastikos rezultatai yra labai palankūs.

Mokslininkai jau kelerius metus analizuoja ir stebi naująjį metodą, o rezultatai rodo, jog tokios operacijos, įvertinant mažą invazivumą, saugumą ir klinikinį efektyvumą, yra labai perspektyvios.

Naujojo metodo operacijos taip pat pasižymi mažesne komplikacijų rizika, nėra pooperacinių chirurginių žaizdų ir beveik nejaučiamas skausmas. Skrandžio mažinimo operacijos ypač tinka pacientams, kurių dėl sudėtingos anatomijos ir itin didelio nutukimo, chirurgai nesiryžta operuoti.

„Endoskopinės skrandžio mažinimo operacijos metu skrandis yra užsiūnamas iš vidaus, suformuojamas vamzdelis, naudojamas specialus vienkartinis įrenginys montuojamas ant endoskopo ir nereikia prieigos per pilvo sieną. Ši operacija pasižymi dideliu efektyvumu ir saugumu, praėjus dvylikai mėnesių po operacijos pacientai atsikrato iki 70-80 procentų antsvorio, sumažina gretutinių ligų komplikacijas ir riziką”, – pasakojo dr. O. Deduchovas. Taip pat svarbu pažymėti, kad šita operacija gali būti visiškai rekonstruojama, grąžinama skrandžio buvusi apimtis. Taip pat nepanaikina galimybės ateityje atlikti įprastinę chirurginę skrandžio mažinimo operaciją.

Pacientai dėl endoskopinės skrandžio mažinimo operacijos jau šiuo metu gali kreiptis į gydytoją dr. Olegą Deduchovą, tačiau tokios operacijos bus atliekamos tik žmonėms, turintiems itin didelį nutukimą, kuris sukelia komplikacijas, o kūno masės indeksas (KMI) yra didesnis nei 35 arba kai KMI daugiau nei 30 ir žmogus turi gretutinių ligų, diabetą ar pan. Pasak O. Deduchovo, su pacientu dirba visa komanda: dietologas, endokrinologas, psichologas, gastroenterologas bei abdominaliniai chirurgai, anesteziologai bei slaugytoja. Visi gydytojai paciento būklę vertina tiek prieš planuojamą operaciją, tiek ir po jos.

„Gydytojų dietologų darbas yra itin svarbus, jie po operacijos pacientams pritaiko ir paskiria tam tikrą dietą, jie padeda pacientui pereiti prie kitokio mitybos režimo. Taip pat labai svarbu tai, kad po operacijos pacientui yra privaloma laikytis griežtų rekomendacijų – ne tik dietologo, bet ir chirurgo”, – sakė O. Deduchovas.

Gydytojo teigimu, kiekvienam pacientui atskirai yra įvertinama chirurginio gydymo galimybė, o kai kuriais atvejais, kai žmogus turi itin didelį nutukimo laipsnį ir fiziškai jo negalima operuoti – implantuojamas skrandžio balionas.

Specialios medžiagos balionas skrandyje užpildomas skysčiu, jis užima apie 500 ml skrandžio tūrio. Dėl to žmogus suvalgo mažiau maisto ir svoris ima mažėti.