Paslaugos

Gastroskopija

Viršutinio virškinamojo trakto endoskopija – Videoezofagogastroduodenoskopija – VEGDS

v 20

Medicininis viršutinės endoskopijos terminas yra esophagogastroduodenoscopy.


VEGDS yra procedūra, naudojama vizualiai ištirti viršutinę virškinamojo trakto dalį naudojant specialų lankstų endoskopą su maža kamera.

Virškinimo sistemos ligų specialistas (gastroenterologas arba abdominalinis chirurgas) endoskopijos metu diagnozuoja, o kartais ir gydo ligas, pažeidžiančias stemplę, skrandį ir plonosios žarnos (dvylikapirštės žarnos) pradžią.

Jūsų gydytojas gali rekomenduoti endoskopijos procedūrą, kad galėtų:

“Endoklinikoje” turimi Olympus endoskopai leidžia gydytojui pasitelkti technologiją, vadinamą siauros juostos vaizdavimu (NBI), kuri naudoja specialią šviesą, padedančią geriau aptikti tokias ikivėžines ligas kaip Bareto stemplė. Didelės raiškos 4K vaizdo sistema sukuria nepaprastai detalius vaizdus.

Komplikacijos

Komplikacijos yra labai retos, bet visiškai jų išvengti neimanoma.

Retos komplikacijos gali būti šios:

  • Kraujavimas. Kraujavimo komplikacijų rizika po endoskopijos padidėja, jei atliekant procedūrą reikia pašalinti audinio gabalėlį tyrimui (biopsijai) arba gydyti virškinimo sistemos problemą. Didesnė rizika yra pacientams vartojantiems kraują skystinančius vaistus. Ypač retais atvejais dėl tokio kraujavimo gali prireikti perpilti kraują.
  • Infekcija. Daugumą endoskopijų sudaro tyrimas ir biopsija, infekcijos rizika yra maža. Infekcijos rizika padidėja, kai atliekant endoskopiją daromos papildomos procedūros. Dauguma infekcijų yra nedidelės ir gali būti gydomos antibiotikais. Jei yra didesnė infekcijos rizika, prieš procedūrą gydytojas gali skirti profilaktinių antibiotikų.
  • Virškinimo trakto plyšimas. Dėl plyšimo stemplėje ar kitoje viršutinio virškinamojo trakto dalyje gali prireikti hospitalizacijos, o kartais ir operacijos. Šios komplikacijos rizika yra labai maža – ji pasitaiko maždaug 1 kartą iš 2500–11 000 diagnostinių viršutinių endoskopijų. Rizika padidėja, jei atliekamos papildomos procedūros, pvz., plečiama stemplė.
 

Aptaręs su jumis endoskopijos riziką, gydytojas paprašys jūsų pasirašyti sutikimo formą, suteikiančią leidimą atlikti procedūrą.

Galite sumažinti komplikacijų riziką, atidžiai laikydamiesi gydytojo nurodymų dėl pasiruošimo endoskopijai, pvz., atvykti tyrimui nevalgius 8 val ir negėrus 4 valandas. Būtinai perspėkite gydytoją apie vartojamus vaistus ir lėtines ligas.
Po endoskopijos reikia stebėti požymius ir simptomus, kurie gali rodyti komplikaciją:

  • Karščiavimas;
  • Krūtinės skausmas;
  • Dusulys;
  • Kruvinos, juodos arba labai tamsios išmatos;
  • Rijimo sunkumas;
  • Stiprus arba nuolatinis pilvo skausmas;
  • Vėmimas, ypač jei vėmimas yra su krauju arba panašus į kavos tirščius.
 

Nedelsdami kreipkitės į gydytoją arba į greitosios pagalbos skyrių, jei pasireiškė bet kuris iš šių požymių ar simptomų.

VEGDS su narkoze

Pacientai gali rinktis VEGDS su intraveinine nejautra. Nejautra leis nepatirti nemalonių pojūčių ir jaustis patogiau procedūros metu. Vaistai veikia dar kurį laiką po procedūros – galite jaustis pilnai atsigavęs, bet jūsų atmintis, reakcijos laikas gali būti sutrikę. Todėl iš anksto susitarkite su artimaisiais, kad palydėtų jus namo. Įspėkite darbdavį, kad po proedūros gali tekti pasiimti laisvą dieną nuo darbo. VEGDS su sedacija dieną nepriimkite jokių svarbių asmeninių ar finansinių sprendimų.

Ko galite tikėtis endoskopijos metu?

Viršutinės endoskopinės procedūros metu jūsų bus paprašyta atsigulti ant procedūrinio stalo ant kairio šono. Kai procedūra vyksta:

Davikliai dažnai bus pritvirtinti prie jūsų kūno. Tai leis jūsų gydytojų komandai stebėti jūsų kvėpavimą, kraujospūdį ir širdies ritmą.

Galite rinktis tyrimą su intravenine nejautra.
Gydytojas paprastai papurškia vietinių anestetikų į burną. Šis vaistas apmarins jūsų gerklę endoskopijos metu. Kandiklį reikės laikyti švelniai sukandus.
Tada endoskopas įkišamas į burną. Gydytojas gali paprašyti nuryti, kad endoskopas lengviau patektų į stemplę. Galite jausti spaudimą gerklėje, bet neturėtumėte jausti skausmo.
Endoskopas netrukdo kvėpuoti.

Kai gydytojas nuleidžia endoskopą į stemplę, mažytė kamera endoskopo gale perduoda vaizdus į vaizdo monitorių. Gydytojas stebi šį monitorių, ieškodamas sutrikimų viršutiniame virškinamajame trakte. Jei jūsų virškinamajame trakte aptinkamos anomalijos, gydytojas gali įrašyti vaizdus vėlesniam tyrimui.
Švelnus oro slėgis gali būti tiekiamas į stemplę, kad išpūstų virškinamąjį traktą. Tai leidžia endoskopui laisvai judėti ir tuo pačiu leidžia gydytojui lengviau ištirti virškinamojo trakto raukšles. Dėl papildomo oro galite jausti spaudimą ar pilnumą.
Jūsų gydytojas endoskopo pagalba gali panaudoti biopsine žnyples, kad paimtų audinių mėginį arba pašalintų polipą.
Kai gydytojas baigia tyrimą, endoskopas lėtai ištraukiamas per burną.
Endoskopija paprastai trunka nuo 5 iki 30 minučių, priklausomai nuo situacijos.